Hudební lázně

Hudební lázeň je jeden ze způsobů, jak uvolnit a vyladit tělo i mysl a tím aktivovat přirozenou regeneraci. Díky hudbě se můžete propojit se svým nitrem a přiblížit se tak sami k sobě.

Každá hudební lázeň je originální a tvořená dle momentálního naladění posluchačů. Využívám při ní hlavně Tongue drum, tibetské mísy, gong a jiné doprovodné nástroje.

Tato služba je určená jak pro jednotlivce tak i pro skupiny. Mohu přijet až k vám domů, v létě na zahradu nebo do přírody či do jakýchkoliv jiných prostor kam si mne pozvete. Rád přijedu také na vaše akce, kde budou mít lidé zájem o podobnou službu. Zároveň mohu s nástroji (zejména s Tongue drum) doprovázet různé přednášky, lekce jógy či meditace.

Po domluvě se mohu také pokusit individuální prostor zajistit ve vašem městě nebo přilehlém okolí. Tento krátkodobý pronájem je však hrazen klientem.

Cena za tuto službu je individuální.

Kalendář akcí

Jaké nástroje používám při hudební lázni

Tongue drum

Jazykový buben neboli Tongue drum je jedinečný perkusní nástroj, který svým vzhledem připomíná létající talíř. Je vyráběn z oceli a jeho zvuk vytváří ,,jazyky“ vystřižené do povrchu bubnu. Jejich počet je variabilní a jejich délka a šířka definují konkrétní noty.

Tongue drum zapadá do určité kategorie hudebních nástrojů, u kterých je zvuk tvořen materiálem samotného nástroje bez potřeby struny, membrány nebo externího rezonátoru. Liší se od jiných nástrojů také díky svému intuitivnímu přístupu: není třeba být odborník na bicí nástroje, jelikož není možné zahrát falešný tón.

Lze na něho hrát paličkami nebo přímo rukama a jeho oblasti použití jsou velmi pestré: komponování, meditace, zvukové terapie a harmonizace, skupinové hraní,…

Tibetské mísy

Tibetská mísa je kovová nádoba ručně tepaná nebo strojově vysoustružená. Zvuk se vytváří kroužením nebo jemným klepnutím na její hranu speciální paličkou. Podle pověsti se tradiční tepané mísy vyráběly ze sedmi kovů – zlato, stříbro, rtuť, měď, železo, cín a olovo. Každý kov přitom představuje astrologické působení jedné planety. Zlato symbolizuje Slunce, stříbro Měsíc, rtuť Merkur, měď Venuši, železo Mars, cín Jupiter a olovo Saturn.

Avšak studie, které se zabývaly složením starožitných tibetských mís ukázaly, že se nejedná o 7 kovů, nýbrž o směs mědi a cínu (77:23), tedy tzv. zvonovina. Ta je samozřejmě mnohem vhodnější na výrobu rezonančních nástrojů jako jsou gongy, činely nebo právě tibetské mísy. Kde je však pravda, to nevím :-).

Strojově vyráběny tibetské mísy jsou z mosazi, avšak nevytvářejí tak kvalitní a léčebný zvuk, jako mísy ručně tepané.

Tibetských mís existuje celá řada, avšak z Tibetu jich pochází jen velmi málo. Většina ručně tepaných mís je dnes vyráběna v Indii a Nepálu.

Gong

Gong je obdoba tibetské mísy, tedy je také vytvořený ze slitiny kovů, ale pouze ve tvaru kruhového plochého disku. Gong byl po tisíciletí čínským nástrojem. V západním světě se gong používá mimo jiné v bicí sekci symfonického orchestru.

Tibetský zvon

Tibetské zvony sloužily již odpradávna v chrámech jako obřadní nástroje. Podle tradice jejich zvuk zahání zlé duchy, démony a jiné zlé síly. Skládají se ze dvou částí, které jsou k sobě přišroubované. Horní část je rukojeť ve tvaru poloviční dordže a symbolizuje mužský princip. Dolní část je samotný zvon a symbolizuje ženskou energii.

Tibetské zvony se využívají nejen jako rituální nástroj, ale také jako terapeutická pomůcka. Podobně jako tibetské mísy mají totiž tzv. biorezonanční zvuk, který ovlivňuje člověka na fyzické i psychické úrovni. Zároveň také ruší geopatogenní zóny.

Zvonečky ,,Tingsha“

Zvonečky Tingsha jsou vyrobeny z podobné slitiny kovů, jako tibetské mísy. Mají proto stejné relaxační, harmonizující a očistné účinky. Jejich frekvence je však vyšší než u tibetské mísy, proto je lepší je používat jemně a s citem.

Zvonečky připomínají dva malé činely spojené koženým páskem a zvuk vydávají úderem o sebe.

Zvonkohra Koshi

Zvonkohry Koshi jsou ručně vyráběné z bambusové dýhy vyvinuté ve francouzských Pyrenejích. Uvnitř svého těla mají 8 precizně vyladěných kovových tyčinek s bohatou rezonancí. Zvonkohra Koshi je vyráběna ve čtyřech provedeních, které rezonují se čtyřmi elementy – Země, Voda, Oheň a Vzduch. Každá ze zvonkoher má tedy své specifické ladění.

22 října, 2019

Napsat komentář